Ridehjelm er obligatorisk

Brug pæren - også i stalden

På JORK skal alle ryttere bruge ridehjelm, når de sidder på hesten og ligeledes anbefaler JORK alle ryttere under 15 år, at bruge hjelm i stalden.

Dansk Ride Forbunds repræsentantskab vedtager obligatorisk brug af ridehjelm

af  Rikke Højgaard

På Dansk Ride Forbunds Repræsentantskabsmøde i Rebild den 25. marts vedtog repræsentantskabet med 271 ja-stemmer mod 21 nej-stemmer og en blank et forslag fra bestyrelsen, om ændringer af vedtægterne. Ændringerne medfører bl.a., at alle forbundets klubber fremover er forpligtet til at have et sæt sikkerhedsregler, der er i overensstemmelse med betingelserne for optagelse af nye klubber. Heraf fremgår det, at alle klubbens medlemmer skal bære en sikkerhedsgodkendt ridehjelm ved ridning på klubbens faciliteter.