Corona restriktioner på JORK gældende pr. 26. oktober 2020
Forsamlingsforbuddet er ændret til 10 personer dog undtages idrætsaktiviter for børn under 21.
Derfor vil undervisningen næsten fortsætte som vi var startet op, men vi strammer lige lidt op, så det kun er eleven som rider + en forælder som kommer, da vi tolker nedenstående som forældre = ansvarlige personer. Man møder ind tidligst 30 min. før undervisningsstart og forlader klubben så snart man har sadlet hesten af og sat den tilbage i sin boks med dertilhørende oprydning af strigler, sadler og fejet staldgang. Hesten skal fortsat ordnes med boks og hø hvilket vi vil opfordre forældre til at gøre medens der er undervisning.
Har du egne strigler vil vi opfordre dig til, at du tager dem med. Bruger du hestens strigler så brug handsker eller sprit hænder før og efter.
MUNDBIND. Alle over 12 år skal bære mundbind undtaget når man rider. Dette er lovkrav pr. 29. oktober.
Vi beder alle om at opholde sig så kort tid som muligt i klubben, men vi har fortsat brug for jeres hjælp i stalden.
Rideforbundet kommer i løbet af ugen med deres tolkning af retningslinjer, hvis det giver anledning til ændringer hører i nyt.
Vi ses med smil under masken og med afstand på JORK
Bestyrelsen
Info fra DIF/DGI